Про Славське

Славське – селище міського типу, яке знаходиться на території Сколівського району, Львівської області. Славсько розташоване у сонячній долині, в місці злиття двох річок — Опору і його притоки Славки, на висоті 590-600 м над рівнем моря. Зі всіх боків селище оточене горами. Найвищі вершини — Кичерка (845 м), Плай (876 м), Присліп (990 м), Плішка (1038 м), Ільза (1066 м), Клива (1069 м), Писана Криниця або Довбушанка (1236 м), Високий Верх (1245 м), Тростян (1235 м).

Це найбільший гірськолижний курорт українських Карпат, розташований на відстані 120-140 км від Львова, між хребтами Бескидів та Горган.

Славськ має досить розвинену інфраструктуру зимового та літнього відпочинку.

На його території площею 64 кв. км мешкає 3,7 тис. населення, розташовано 25 туристичних баз та баз відпочинку. Взимку Славське – це просто рай для лижників. Славськ – один із самих популярних гірськолижних курортів українських Карпат. Унікальне розміщення курорту створює мікроклімат, що забезпечує постійну безвітряну погоду з великою кількістю сніжних опадів узимку і стабільним утриманням снігу майже до квітня-травня.
У Славську прокладено кілька гірськолижних трас європейського значення. На них функціонують один крісельний і 15 бугельных підйомників, що піднімають протягом години більше 7-ми тисяч лижників. Розмаїтість рельєфу і рівня складності трас дозволяють добре відпочити як починаючим аматорам, так і досвідченим спортсменам.

Основними лижними трасами є:

  • “Тростян” – найвідоміший комплекс серед любителів лижного спорту. Не рекомендується для новачків
  • “Високий Верх” (Захар Беркут, Писана, Волосянка) (1242м) розташована у с. Волосянці за 8 км від Славського. Підіймачі: один парнокрісельний (2800 м), три двомісні бугельні (700 м, 750 м, 800 м). Усі вони швидкісні, нові. Перепад висот – до 552м. Дістатися до гори можна від вокзалу місцевим транспортом за 15 хв. Дорога рівна за вказівником с.Волосянка
  • “Погар”, порівняно невеличка траса, розташована недалеко від самого селеща Славське
  • “Політех” і “ФМІ” – найлегші і найпологіші траси, розташовані теж не надто далеко
  • “Грабовець” — На початку траси є досить полога площа де можуть тренуватись недосвідчені, існує декілька варіантів спуску. Мінусами є труднощі з доїздом і особливо спуском в Славське, який більшість проводить на лижах. Знаходиться невеликому селі недалеко від Славська.
  • “Варшава”, досить непогана траса з сучасним швидким витягом далеко від поселень

Найкращі і найцікавіші траси у Славську – на горі Тростян. З цієї гори можна кататися майже в будь-яку сторону Славська – схили там розділяють на західний, північний, центральний і східний. Траси є будь-якого рівня складності, крім чорних (суперскладних). На центральному схилі прокладена спортивна траса, тому допуск туди часто буває обмежений. А внизу західного схилу розташована так називана “Велика долина чайників” – прекрасне місце для навчання початківців. Біля підйомника є камера схову, де можна залишити речі. А прямо біля трас знаходяться виносні бари, де можна поїсти, випити чаю чи кави, гарячого вина.

Улітку відкриваються прекрасні ландшафти з вічнозеленими хвойними лісами на склонах гір, які є запорукою проведення повноцінного відпочинку й оздоровлення. Тим, хто полюбляє мандрувати пішки, можна запропонувати цікаві маршрути до Писаної криниці, на гору Тростян, до пам’ятника Захару Беркуту (с. Тухля), мальовничими берегами річки Опір та вічнозеленими лісами, що урізноманітнять відпочинок в Карпатах.

Тут розташовано відомий пантеон–могила воїнів УПА і учасників національно-визвольного руху 40-50-х років минулого століття, в Славську також знаходиться геологічна пам’ятка природи – печера “Писана криниця”.

Варто відвідати ще такі визначні пам’ятки Карпат:


Водоспад “Кам’янка”

Кам’янецький водоспад знаходиться в 7 км від Сколе, вздовж по течії. р. Кам’янки (поворот на с. Кам’янку між Сколе і Верхнім Синьовидним, 4 км за мостом через річку Опір). Від залізничної станції Сколе Львівської області – 10 км. Охороняється як геологічна пам’ятка природи.

Об’єкт високого рекреаційного попиту в межах національного природного парку “Сколівські Бескиди”.

Гора “Тростян” (1232м) – головна визначна пам’ятка Славська. Висота гори, звичайно ж, не йде в порівняння з Ельбрусом і навіть Говерлою. Однак різноманітність трас, тривалість сезону на північних схилах і зручне розташування зробили цю гору легендарною.


Руїни фортеці “Тустань”

Державний історико-культурний заповідник Тустань – пам’ятка історії, археології, архітектури та природи в с. Урич. У музеї Ви зможете оглянути експозицію про наскельні фортеці Тустань, ознайомитися з його історією, дослідженнями, археологічними знахідками, а також перенестись у середньовіччя, відвідавши кімнату воєводи XIII століття.

У музеї можна замовити екскурсію.

Музей-садиба Микольського

Юрій Микольський – член головного Проводу ОУН доцент.В себе вдома створив музей.

В першому залі знаходиться амуніція вояків УПА, рідкісні книги, картини, колекція український відзнак до 1-Ї світової війни, військові нагородир і звичайно нагороди УНР та УПА, архівні фотографії. В другому залі знаходяться старовинні речі Гуцульщини, Лемківщини, Бойківщини:це посуд, одяг і багато чого. Третій, то вже не зал, а справжня криївка УПА – і не проста,а штабна. Багато сил витрачали вороги,щоб віднайти криївку,та знайти її було практично неможливо.

Юрій Микольський проведе в криївку і розкаже: як то воно тоді було насправді.

Неподалік від селища Славсько розкинулася унікальна гірська перлина – озеро Хащованське. Ця, оточена пасмами гір та полонинами водойма, є неабиякою спокусою для туристів.


Скелі Довбуша в Бубнище

Скелі Довбуша або Бубниські скелі – могутні кам’яні брили, які є природною пам’яткою, яку наші предки вміло тривалий час використовували під фортецю. Зараз це досить відвідуване туристами місце.


Добратись в селище Славськ можна так:

Від Львова до Славсько 120-140 км: на машині або автобусі 3 години їзди. Від Львова можна також доїхати електричкою або потягами Київ-Ужгород, Львів-Ужгород.

Можна їхати і через Київ. Поїзд із Києва приходить прямо в Славське.

Якщо Ви подорожуєте на автомобілі, то від головної автотраси Київ-Ужгород, через 2 км від міста Сколе є з’їзд на Славсько. Подолавши відстань в 20 км, Ви вже в центрі селища.